USUWANIE WILGOCI

skuteczne metody usuwania wilgoci po zalaniu za pomocą najnowocześniejszych urządzeń

Metody nieskuteczne – ogrzewanie i wietrzenie

Osuszenie budynków po zalaniach lub obarczonych wysokim poziomem wilgotności, za pomocą tradycyjnie stosowanych metod, polegających na wietrzeniu lub ogrzewaniu pomieszczeń nie jest możliwe. Osuszanie poprzez wietrzenie pomieszczeń jest procesem niezwykle długotrwałym, a naturalna cyrkulacja powietrza nie jest dość efektywna aby usunąć nadmiar wilgoci.

Co więcej metoda ta uzależniona jest od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, co ogranicza stosowanie wietrzenia przez znaczną część roku, a usunięcie nadmiaru wilgoci wymaga działań natychmiastowych.

Ogrzewanie pomieszczeń, w celu ich wysuszenia, również jest działaniem pozornym, które nie skutkuje usunięciem wilgoci, a powoduje jedynie jej wnikanie w głąb materiałów. Ponadto oprócz dużego zużycia energii przez nagrzewnice elektryczne, nagrzewnice gazowe zwiększają dodatkowo poziom wilgotności zamiast go niwelować.

Metody skuteczne – osuszanie za pomocą osuszaczy kondensacyjnych

Skuteczność usuwania wilgoci za pomocą osuszaczy kondensacyjnych, polega na wykorzystaniu suchego powietrza, z którego usunięto nadmiar wilgoci w wyniku kondensacji. W pracującym osuszaczu, wilgotne powietrze, zostaje ochłodzone na powierzchni parownika, poniżej temperatury punktu rosy, powodując skraplanie się pary wodnej, która zbierana jest w zbiorniku osuszacza. Osuszone powietrze ulega następnie podgrzaniu w skraplaczu i wytłoczone z powrotem do pomieszczenia. Skuteczność procesu osuszania zwiększają dodatkowo specjalistyczne wentylatory o dużej wydajności przepływu powietrza, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i znacznie skracają czas suszenia.

Przykładowe realizacje